Total Radio
Champions League

“Άλωσε” τη Μαδρίτη η Σέριφ, άνοιξε λογαριασμό με την Παρί ο Μέσι

“Βόμβα¨ μεγατώνων έσκασε στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου αφού η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε από την Σέριφ Τιρασπόλ των εξαιρετικών Αθανασιάδη και Κολοβού με 1-2.

Το βράδυ για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν ήταν εύκολο αφού οι Μολδαβοί άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Γιακσιμπάεφ, με τον Καρίμ Μπενζεμά να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 65′. Με αυτό του το τέρμα ο γάλλος επιθετικός ξεπέρασε τον Ραούλ ανεβαίνοντας στην 4η θέση του πίνακα των σκόρερ της διοργάνωσης.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έμενε το ισόπαλο αποτέλεσμα ήρθε ο Θιλ από το Λουξεμβούργο με ένα μακρινό σουτ να γράψει το τελικό 1-2 και να στείλει στα ουράνια τους φίλους της ομάδας του.

Στο άλλο παιχνίδι του 4ου ομίλου η Ίντερ αναδείχθηκε ισόπαλη με την Σαχτάρ στο Κίεβο με 0-0.

Πάμε στη μάχη του “Παρκ ντε Πρενς” όπου η Παρί Σεν Ζερμέν έκαμψε την αντίσταση της Μάντσεστερ Σίτυ με 2-0. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είχε τις ευκαιρίες και τα δοκάρια ωστόσο οι Παριζιάνοι του Ποσετίνο πήραν αυτό που ήθελαν μετά το μουντό 1-1 της πρεμιέρας με αντίπαλο την Κλάμπ Μπριζ.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Γκουεγιέ στο 8ο λεπτό με τους “Πολίτες” να βγάζουν αντίδραση και να πλησιάζουν την ισοφάριση στο 26′ ωστόσο τα δοκάρια του Ντοναρούμα δύο φορές σταμάτησαν τους Ντε Μπρούιν και Σίλβα.

Στο 74ο λεπτό ήρθε η ώρα του Λέο Μέσι να ανοίξει λογαριασμό με την Παρί ύστερα από ασίστ του Εμπαπέ και να διαμορφώσει το τελικό σκορ με δικό του σουτ.

Την ίδια στιγμή η Μπριζ απεδείκνυε ότι το 1-1 με την Παρί μόνο τυχαίο δεν ήταν αφού ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 από τη Λειψία, κερδίζοντάς την στη Γερμανία με 2-1. Σκορ το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Στο Μιλάνο έγινε ένα από τα δυνατά παιχνίδια της βραδιάς με την Ατλέτικο Μαδρίτης να φεύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Μίλαν με 2-1 σκορ.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε με γκολ του Λεάο στο 20′, ήρθε η αποβολή του Φρανκ Κεσί για να δώσει ώθηση στους Μαδριλένους.

Έτσι στο 84ο λεπτό ο Αντουάν Γκριεζμάν έκανε το 1-1 για να έρθει με πέναλτι ο Λουίς Σουάρες στο 90+7 του αγώνα και να δώσει τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λίβερπουλ διέλυσε την Πόρτο του Σέρτζιο Κονσεϊσάο με 5-1 στο Ντραγκάο. Δύο τέρματα από τους Σαλάχ και Φιρμίνο ενώ ένα πέτυχε ο Μανέ για το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ με τον Ταρέμι να μειώνει σε 1-3 για τους Πορτογάλους.

Τέλος, η Μπορούσια Ντόρτμουντ χωρίς τον Χάαλαντ (των 68 γκολ σε 67 ματς) επικρατούσε 1-0 της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας στην Βεστφαλία κάνοντας επίσης το 2 στα 2.

Σκόρερ ο νεαποκτηθείς Μάλεν που πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τα κιτρινόμαυρα.

Στο άλλο παιχνίδι του 3ου ομίλου ο Άγιαξ με μία επαγγελματική νίκη πήρε τους τρεις βαθμούς από τη Μπεσίκτας, κερδίζοντάς την στο Άμστερνταμ με 2-0.