Total Radio
Nations League

Nations League: Στη Γαλλία το τρόπαιο με ανατροπή!

Νικήτρια του φετινού Nations League είναι η Γαλλία καθώς επικράτησε της Ισπανίας με 2-1 στον τελικό της διοργάνωσης στο Σαν Σίρο.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ πραγματοποίησε ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Οιαρθάμπαλ στο 65′ αντέδρασε και με γκολ του Μπενζεμά στο 66′ και του Εμπαπέ στο 80′ έφτασε στην ολική ανατροπή που της έδωσε και το τρόπαιο. Μεγάλος πρωταγωνιστής τα τελευταία λεπτά ήταν ο Ούγκο Γιορίς καθώς με αρκετές σημαντικές επεμβάσεις του κράτησε το υπέρ της Γαλλίας 2-1.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά του μεγάλου τελικού. Η μπάλα παιζόταν πάνω-κάτω από τις δύο ομάδες, παρόλα αυτά η Γαλλία έφτανε με μεγαλύτερες αξιώσεις στα καρέ του Σιμόν. Η πρώτη καλή τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση ανήκει στην Ισπανία. Στο 12′ ο Οϊαρθάμπαλ κινήθηκε ωραία στο χώρο, βρήκε τον Σαράμπια αλλά το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος, μάζεψε ο Γιορίς με χαρακτηριστική ευκολία.

Το παιχνίδι συνέχισε να κινείται στην απόλυτη ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες. Έλειπαν οι μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν με τους ποδοσφαιριστές του Λουίς Ενρίκε να έχουν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας στα πόδια τους με ένα ποσοστό της τάξης του 66%. Ενδεικτικό της ισορροπίας στην αναμέτρηση είναι το γεγονός ότι η τελική του Σαράμπια στο 12′ ήταν η μοναδική (!) έως εκείνο το σημείο του τελικού.

Στο 37′ η «ρόχα» προσπάθησε να ξαναγίνει απειλητική. Ο Μάρκος Αλόνσο εκτέλεσε το φάουλ από απόσταση, με το αριστερό, αλλά η μπάλα έφτασε έξω από το αριστερό δοκάρι της Γαλλίας με τον Γιορίς να ελέγχει απόλυτα τη πορεία αυτής. Αυτή ήταν επί της ουσίας και η τελευταία άξια αναφοράς στιγμή του πρώτου μέρους το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η Γαλλία μπήκε πιο επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο του Σαν Σίρο προσπαθώντας να ανεβάσει το τέμπο της αναμέτρησης. Βέβαια δεν υπήρξε κάποια μεγάλη στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες ενώ Πογκμπά και Κουντέ αντίκρυσαν από μία κίτρινη κάρτα ο καθένας.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Ντεσάμπ ήρθε στο 20′ του δευτέρου ημιχρόνου (64′) αλλά το σουτ του Ερνάντεζ «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Σιμόν. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η Ισπανία βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Οϊαρθάμπαλ με ωραίο αριστερό τελείωμα «νίκησε» τον Γιορίς για το 1-0. Όλα αυτά στο 65′. Με τη σέντρα η Γαλλία έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Καρίμ Μπενζεμά με πολύ δύσκολο σουτ από τη γωνία της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σιμόν για το 1-1.

Στο 70′ οι Γάλλοι απείλησαν ξανά αλλά η κεφαλιά του Πογκμπά δεν ήταν αρκετή να απειλήσει τον Ντε Χέα που μάζεψε εύκολα τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα (72′) ήταν η σειρά του Εμπαπέ να δημιουργήσει τελική αλλά ο Σιμόν μπλόκαρε την μπάλα χωρίς πρόβλημα. Στο 74′ η κεφαλιά του Ρόδρι πέρασε άουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Αυτή ήταν η πρώτη τελική των Ισπανών μετά το γκολ που πέτυχαν. Δύο λεπτά αργότερα (76′) ο Πογκμπά δοκίμασε από απόσταση αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά άουτ.

Στο 82′ ο Κίλιαν Εμπαπέ κινήθηκε στη πλάτη της ισπανικής άμυνας, βγήκε τετ-α-τετ με τον Σιμόν, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 κάνοντας την ολική ανατροπή για τους «τρικολόρ». Στο 88′ ο Γριζμάν δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή μετά από «πάτημα» του Πογκμπά σε εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά από την ισπανική εστία. Στο 88′ ο Οιαρθάμπαλ λίγο έλειψε να φέρει το τελικό στα ίσια αλλά το σουτ του εξ’επαφής έδιωξε ο Γιορίς με ωραία επέμβαση. Στην κόντρα ο Εμπαπέ λίγο έλειψε να τελειώσει το παιχνίδι, παρόλα αυτά ο Σιμόν μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα την προσπάθεια του. Η Ισπανία απείλησε στο φινάλε αλλά δε κατάφερε σε δύο περιπτώσεις να σκοράρει με τον Ούγκο Γιορίς να πραγματοποιεί μεγάλες αποκρούσεις. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «τρικολόρ» να πανηγυρίζουν το πρώτο Nations League της ιστορίας τους.

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Λαπόρτ, Γκαρθία, Γκάβι (75’ Κόκε), Μπουσκέτς, Ρόντρι (84’ Φορνάλ), Φ. Τόρες (84’ Μερίνο), Σαράμπια (61’ Πίνο), Ογιαρθάμπαλ.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίς, Κιμπεμπέ, Βαράν (42’ Ουπαμεκανό), Κουντέ, Τσουαμενί, Πογκμπά, Τ. Ερνάντες, Παβάρ (79’ Ντιμπουά), Γκριεζμάν (92’ Βερετό), Μπενζεμά, Εμπαπέ.