Total Radio
Super League 1

Πω, πω μια Πανάθα!

Πραγματοποιώντας ακόμα μία καλή εμφάνιση στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Ιωνικού με 4-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Superleague Interwetten.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ο Καρλίτος. Ο Ισπανός επιθετικός σημείωσε χατ τρικ ενώ το τέταρτο τέρμα του «τριφυλλιού» πέτυχε ο Παλάσιος με εκτέλεση πέναλτι. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Αργεντινού εξτρέμ με τα «πράσινα».

Ο Παναθηναϊκός μετά από αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 10 βαθμούς με την ομάδα της Νίκαιας να παραμένει στους 5. Επόμενο παιχνίδι για τους «πράσινους» κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη ενώ η ομάδα του κ.Σπανού θα παίξει στο Περιστέρι εναντίον του Ατρόμητου.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους καλύτερους οιωνούς. Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχαν τη μπάλα στα πόδια τους και προσπαθούσαν να βρουν διαδρόμους προκειμένου να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Χουτεσιώτη. Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου της αναμέτρησης (6′) οι «πράσινοι» βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Καρλίτος κατέβασε τη μπάλα από την αριστερή πλευρά με ωραίες ντρίμπλες πέρασε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του και με εξαιρετικό δεξί τελείωμα έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας των φιλοξενούμενων για το 1-0. Μετά από πέντε λεπτά (11′) οι παίκτες του Σπανού έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ιωνικού, ο Πούγγουρας δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Άουσμαν, ο Σύριος έβγαλε σέντρα από αριστερά ο Σάντσες πήρε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στην εστία του Μπρινιόλι για το 1-1 παρά την προσπάθεια του Αλεξανδρόπουλου να σώσει την ομάδα του. Στο 16′ ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο 2-1. Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ που κέρδισε ο Παλάσιος εκτός περιοχής αλλά ο Χουτεσιώτης του είπε «όχι» κρατώντας το 1-1. Μάλιστα ο Έλληνας κίπερ απομάκρυνε τη μπάλα μπροστά από τον Σάρλια, ο οποίος ετοιμαζόταν να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνος.

Δέκα λεπτά μετά (25′) οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς είχαν ακόμα μία καλή στιγμή για γκολ. Ο Αλεξανδρόπουλος έκανε εξαιρετική κίνηση από τα δεξιά, σέντραρε προς τον Βιτάλ αλλά το γυριστό σουτ του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού δεν ήταν αρκετό ώστε να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα. Λίγα λεπτά αργότερα (33′) ο Ιωνικός πραγματοποίησε το πρώτο του σουτ μετά από τη φάση του γκολ που πέτυχε. Πιο συγκεκριμένα, ο Καμρπάλ δοκίμασε ευθύβολο σουτ από απόσταση αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό έτσι ώστε να απειληθεί ο Μπρινιόλι. Στο 38′ το «τριφύλλι» πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Αλεξανδρόπουλος βρήκε με πολύ ωραία κάθετη πάσα τον Καρλίτος και ο Ισπανός επιθετικός με ωραία κίνηση από δεξιά στην περιοχή έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε δοκάρι και μέσα για το 2-1. Αυτό ήταν το τελευταίο αξιοσημείωτο γεγονός του πρώτου ημιχρόνου. Η λήξη αυτού βρήκε την ομάδα του Γιοβάνοβιτς μπροστά στο σκορ παρουσιάζοντας καλύτερο πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Με τους παίκτες των «πρασίνων» να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο με το πόδι στο γκάζι και με σκοπό να «καθαρίσουν» όσο νωρίτερα γίνεται την υπόθεση-νίκη. Στο 53′ ο Βαφέας έκανε λανθασμένο γύρισμα προς τα πίσω, ο Καρλίτος εκμεταλλεύτηκε την περίσταση, βγήκε τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη και με υποδειγματικό τελείωμα έκανε το 3-1. Δύο λεπτά αργότερα (55′) ο Παλάσιος κέρδισε πέναλτι μετά από κίνηση από την αριστερή πλευρά της περιοχής. Ο ίδιος ανέλαβε, μετά από συνεννόηση με τον Καρλίτος, την εκτέλεση και έκανε το 4-1.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να ελέγχει στον μέγιστο βαθμό την αναμέτρηση. Στο 71′ ήρθε η επόμενη καλή στιγμή του παιχνιδιού. Ο Χατζηγιοβάνης έκανε κίνηση από δεξιά, μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Χουτεσιώτης με ωραία επέμβαση κράτησε το 4-1. Τα λεπτά που ακολούθησαν ήταν διαδικαστικά. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του «τριφυλλιού» να πανηγυρίσουν ακόμα ένα τρίποντο στην έδρα τους.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (86′ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (81’ Μπουζούκης), Βιτάλ (82’ Αϊτόρ), Παλάσιος (70’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (70’ Ιωαννίδης).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Κωνσταντινίδης, Βαφέας, Σάντσες, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας (69’ Μάναλης), Άοσμαν (86′ Μύγας), Καμπράλ (69’ Γκοτσούλιας), Ματσούκας (69’ Μπάσα), Τουράμ.