Total Radio
Κύπελλο Ελλάδος

Παναθηναϊκός: «Ισχνό» προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στο Βόλο!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 του Βόλο στο γήπεδο της Λεωφόρου, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος παίρνοντας, με αυτό το τρόπο, μικρό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του θεσμού ενόψει του επαναληπτικού στη Θεσσαλική πόλη σε 20 ημέρες από σήμερα (21/12).

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη των ποδοσφαιριστών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς σε όλες τις διοργανώσεις μετά το 1-3 επί της Λαμίας εκτός έδρας και το 2-0 επί του Παναιτωλικού στην Αθήνα. Με αυτό το τρόπο οι «πράσινοι» θα πάνε με πάρα πολύ καλή ψυχολογία στο ντέρμπι της Κυριακής με την ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το 1-0 για τους «πράσινους» έκανε ο Κίκο Μακέντα στο 25′ με ωραία ατομική ενέργεια έπειτα από γύρισμα του Παλάσιος. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους (50′) ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Πιο συγκεκριμένα, ο διεθνής χαφ έκλεψε τη μπάλα, έκανε κίνηση προς την περιοχή και με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα (55-56′) οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ με σκόρερ τον Φερνάντες μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Φαν Βερτ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το «τριφύλλι» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων δίχως να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων. Ενδεικτικό είναι, μάλιστα, ότι το πρώτο τέταρτο πέρασε με τις δύο ομάδες να μην έχουν τελικές η μία στην εστία της άλλης. Πρέπει, φυσικά, να τονίσουμε ότι το εν λόγω μοτίβο συναντάται συχνά-πυκνά στα παιχνίδια του Παναθηναϊκού στο «Απόστολος Νικολαΐδης»

Στο 42′ οι «πράσινοι» είχαν μία ακόμη καλή προϋπόθεση να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Αιτόρ μπήκε στη περιοχή από τα αριστερά, επιχείρησε το σουτ με το εξωτερικό αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανησυχήσει ο Κότνικ. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 44′. Ο Βέλεθ, μετά από εκτέλεση φάουλ, έπιασε τη κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα δε του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο έξω από τα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Στο 25′ η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Ο Παλάσιος κέρδισε τη μπάλα μέσα στη περιοχή των φιλοξενούμενων, έκανε το γύρισμα, ο Μακέντα υποδέχθηκε τη μπάλα έκανε όμορφο γύρισμα και με εξαιρετικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στην εστία του Βόλου για το 1-0. Αυτό ήταν το 4ο γκολ του Ιταλού στράικερ στα 3 τελευταία παιχνίδια όλων των διοργανώσεων (1 κόντρα στη Λαμία τη περασμένη δευτέρα και 2 κόντρα στον Παναιτωλικό την Κυριακή τα 3 προηγούμενα).

Το δεύτερο μέρος δεν ήταν όπως το πρώτο. Η κίνηση των φιλοξενούμενων να βάλουν στον αγωνιστικό χώρο τον Φερνάντες ήταν αρκετή ώστε να αλλάξει τον ρου της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά στο 50′ οι «πράσινοι» βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Αλεξανδρόπουλος έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε κίνηση προς αυτή και με ωραίο τελείωμα «νίκησε» τον Κότνικ για το 2-0.

Έξι λεπτά αργότερα (56′) ο Βόλος πέτυχε το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ. Ο Φαν Βερτ έκανε ωραία κίνηση μέσα στη περιοχή, βρήκε με τακουνάκι τον Φερνάντες και εκείνος με αριστερό τελείωμα «νίκησε» τον Διούδη για το 2-1. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τη πρωτοβουλία των κινήσεων, είχαν τη κατοχή της μπάλας αλλά δε κατόρθωσαν να απειλήσουν τη «πράσινη» εστία.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο (84′) καταγράφηκε η τελευταία αξιόλογη στιγμή της αναμέτρησης. Ο Βιτάλ εκτέλεσε το φάουλ εξαιρετικά αλλά ο Κότνικ με τρομερή απόκρουση στο «παράθυρο» της εστίας του κράτησε το 2-1 για την ομάδα του. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς να έχουν οριακό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού στο Βόλο τέσσερις μέρες πριν από τα Χριστούγεννα.